AGENT NIERUCHOMOŚCI a EDUKACJA

by Kraicziczek
0 komentarzy

AGENT NIERUCHOMOŚCI – CZY ISTNIEJE IDEALNY MODEL PRACY, KTÓRY ZAPEWNI NAJLEPSZE MOŻLIWOŚCI PODNOSZENIA KWALIFIKACJI?

Rosnące zainteresowanie rynkiem nieruchomości powoduje spory przypływ do branży osób zainteresowanych zmianą zawodu. Z drugiej strony, wielu pracujących agentów czuje, że utknęło w martwym punkcie, nie rozwija swoich kompetencji i umiejętności. Brakuje im dostępu do wiedzy i znajomości najnowszych trendów na rynku, które dałyby wskazówkę, w którą stronę podążać, jak rozwijać swoją karierę i biznes i jak generować większe zyski sprzedażowe.

Najważniejsza jest jakość szkoleń tzn. dostosowanie do obecnego rynku i szkoleniowiec – praktyk, który je prowadzi w formie warsztatów. Następnie ilość i częstotliwość dostosowywana do agentów na kolejnych poziomach wtajemniczenia w obsługę klienta. Miernikiem powyższego jest zespół, generujący wysokie przychody.


Przeanalizujmy, jakie mamy możliwości zatrudnienia i podnoszenia kwalifikacji w branży pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

CO OFERUJE NAM RYNEK?

Obecnie funkcjonują trzy modele działalności biur nieruchomości:

  • Klasyczny – (biuro, właściciel i agenci), oparty o obsługę klienta przez fizycznego Agenta – agent wykonuje wszystko samodzielnie. Model klasyczny z kolei dzieli się na trzy modele pracy z agentem nieruchomości: relatywny, autogenny i korelatywny,
  • iBuyers – oparty o obsługę klienta wyłącznie poprzez zaawansowaną technologię (sztuczną inteligencję) – model w którym nie ma biura do pracy ani Agenta – reprezentowany przez kilka firm z Am.Płn.,
  • Hybrydowy – obsługa klienta przy udziale fizycznego Agenta jednak przy zdecydowanej pomocy zaawansowanej technologii. Model w którym, pozbyto się wielu kosztogennych. Model działający od ponad dekady i zdobywający kolejne rynki z racji ogólnej digitalizacji kolejnych branż. Reprezentowany przez kilka firm o zasięgu ogólnoświatowym, działający w krajach zachodnich.

  1. MODEL KLASYCZNY RELATYWNY – zależny (zastosowany w branży w latach 30-tych XXw.)

Agent jest pracownikiem biura nieruchomości. Ma niewielką podstawę i równie niewielki procent od transakcji, a większość zysku trafia do kieszeni właściciela biura. Agent pracuje na markę właściciela biura, ale nie ponosi żadnej odpowiedzialności prawnej, czy finansowej. Agent niewiele ryzykuje, ale też tyle samo zyskuje. Nie bierze też udziału w wielu ważnych szkoleniach i nie rozwija swojego potencjału i kompetencji zawodowych, gdyż inwestowanie w podnoszenie kwalifikacji agenta nie opłaca się właścicielowi biura. Dobrze wyszkolony, wykwalifikowany agent może zechcieć uniezależnić się i przejść do modelu niezależnego. (*)

  1. MODEL KLASYCZNY AUTOGENNY – niezależny (zastosowany w branży w latach 70-tych XXw.)

Agent prowadzi własną działalność gospodarczą. Do jego kieszeni trafia cała prowizja. Rozwija swoją markę i pracuje na własne nazwisko. Przejmuje też całą odpowiedzialność za prowadzoną działalność i marketing. We własnym zakresie opłaca narzędzia wspomagające pracę, ewentualne biuro i sam dba o podnoszenie kwalifikacji i rozwój zawodowy. Biorąc pod uwagę ogrom obowiązków, jakim musi sprostać agent niezależny, na wyszukiwanie i finansowanie właściwych szkoleń i śledzenie aktualnych trendów bardzo często zwyczajnie brak mu już czasu i pieniędzy.

  1. MODEL KLASYCZNY KORELATYWNY – współzależny (zastosowany w branży już z końcem ubiegłego wieku).

Firmy takie jak Realty Executives a następnie Exit Realty wprowadziły z końcem lat 90-tych XXw. model oparty m.in. o udział w zysku firmy a dzięki temu wynagrodzenie sięgające nawet 100% dla Agenta. W wielu krajach w tym w Polsce żaden model nie przewiduje udziału dla Agenta w wysokości 100% – najwyższy jak dotąd podział to 90% dla Agenta. Model ten polega m.in. na tym, że Agent dostaje działający System, na który składają się:

  • dostęp do platformy technologicznej,
  • modele i systemy biznesowe,
  • narzędzia wspomagające produktywność,
  • nowoczesne biura wraz z ich obsługą,
  • system afiliacyjny (każdy partycypuje w zyskach firmy),
  • SZKOLENIA (offline/online).

Firma/sieć zapewnia szereg szkoleń, które pozwalają na efektywne pozyskiwanie klientów już od początku działalności, co przekłada się na szybki efekt finansowy.

Agent otrzymuje wsparcie w każdej dziedzinie, a przede wszystkim ma zapewniony bogaty pakiet szkoleń, dostęp do filmów szkoleniowych i udział w eventach. Solidna edukacja szybciej przekłada się na zrealizowanie pierwszych transakcji. Agenci są kształceni w takich obszarach jak: praktyczne umiejętności pracy w branży, marketing nieruchomości, aspekty prawne rynku nieruchomości czy tzw. umiejętności miękkie. Są to kursy, do których żaden Agent nie dotarłby samodzielnie.

Agent nie ponosi ryzyka, zyskuje czas i pieniądze, dostaje gotowy sposób na prowadzenie swojej działalności w branży nieruchomości. Sukces zapewnia mu wdrażanie systemów i podążanie zgodnie z modelem.

DLA KOGO MODEL?

  • Dla początkujących agentów, którzy chcą zmienić zawód, wejść na rynek i potrzebują wdrożenia bez ponoszenia ryzyka,
  • Dla doświadczonych agentów, którzy chcą niezależności – jaką daje własna działalność oraz sprawdzonego systemu, jaki daje duża firma o ustabilizowanej pozycji,
  • Dla doświadczonych agentów, którzy chcą mieć więcej czasu i większy zysk. Doświadczony Agent może uzyskiwać do 100% ze zrealizowanych transakcji, czyli więcej niż działając samodzielnie,
  • Dla prowadzących niewielkie lokalne biura nieruchomości, którzy chcą nabrać wiatru w żagle pod brandem dużej międzynarodowej marki.

Dzięki wprowadzeniu modelu współzależnego firmy i agenci zawdzięczają w dużej mierze swój wzrost w tym duże znaczenie ma zastosowanie wielu wysokiej jakości szkoleń.

Model działający obecnie w wielu sieciach franczyzowych na całym świecie takich jak:

  • RE/MAX – ponad 142tys. agentów – firma osiągająca skuteczność na poziomie średnio 16,1 transakcji na agenta,
  • REALOGY – ponad 300tys. agentów (skupia takie brandy jak: ColdwellBanker, Century21, Era, BH&G, Sotheby’s) – firma osiągająca skuteczność na poziomie średnio 7,9 transakcji na agenta,
  • BH (Berkshire Hathaway) – ponad 50tys. agentów – firma osiągająca skuteczność na poziomie średnio 7,7 transakcji na agenta,
  • KW (KellerWilliams) – ponad 188tys. agentów – firma osiągająca skuteczność na poziomie średnio 7,5 transakcji na agenta.

***KKraicziczek***

(*) Szkolenie kadry – według raportu CBOS, przedsiębiorcy w Polsce średnio w ciągu roku na szkolenie pracownika wydają 194 PLN, z czego większość tej kwoty przeznaczana jest na szkolenia BHP. 40% firm nie szkoli swoich pracowników w ogóle. Szkolenie kadry w zakresie umiejętności miękkich, czyli np. zarządzania emocjami, jest odpowiednim środkiem do budowania efektywnego zespołu. Lepsze efekty osiąga pracodawca, dzięki wysyłaniu konkretnych pracowników do pracy indywidualnej z coachem zewnętrznym.

Może Ci się spodobać

Zostaw komentarz